13.02.2017 Eczacılıkta Muvazaa ile Etkin Mücadele Çalıştayı’nın 4 üncüsü Çorum’da Gerçekleşti

13.02.2017  |   Yazdır  |   PDF | Paylaş

 Eczacılıkta Muvazaa ile Etkin Mücadele Çalıştayı’nın 4 üncüsü Çorum’da Gerçekleşti

"Eczacılıkta Muvazaa ile Etkin Mücadele Çalıştayı"nın 4’üncüsü 9-10 Şubat 2017 tarihlerinde Çorum’da gerçekleştirildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerçekleştirilen Çalıştay’ın açılış programına Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan ve Ecz.Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan Kurum Başkanı Dr.Hakkı Gürsöz, Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Ali Alkan, TİTCK Eczaneler ve Ecza Depoları Ruhsat Daire Başkanı Uzm. Ecz. Fatma Bekar ile Kurum’da görevli eczacılar; Türk Eczacıları Birliği’nden II. Başkan Ecz. Sinan Usta, Genel Sekreter Ecz.Arman Üney, Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Ümran Pelenkoğlu, Denetleme Kurulu Üyesi Ecz.Aylin Yalçınkaya ile Koordinatör Ecz.Çiğdem Okman Kılcı katıldılar. Çalıştay’a Adana, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Yozgat, Yalova İl Sağlık Müdürlüklerinin temsilcileri ve İstanbul, Adana, Konya, Samsun, Eskişehir, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Elazığ, Kastamonu, Sivas, Tokat, Çorum, Amasya, Yozgat, Nevşehir Eczacı Odalarından Oda Başkanları ve yöneticileri katıldılar.

Açılış konuşmalarında TEB Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney, muvazaa konusunda son 4-5 yıldır yapılan çalışmaların meyvelerini almaya başladıklarını ifade etti. Muvazaa ile etkin mücadele konusunda İl Sağlık Müdürlükleri ve Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları olarak birlikte çalışmalarının önemine ve gerekliliğine dikkat çekti.

TİTCK Başkanı Dr.Hakkı Gürsöz ise konuşmasında, bir sağlık mesleğindeki muvazaayı anlamanın güç olduğunu, Eczacılık Tüzüğü’nde de muvazaayla ilgili maddeler olduğunu hatırlatarak, yapılan tüm çalışmalara rağmen muvazaalı eczane sayısını sıfırlayamadıklarını ancak çalıştaylarla bu konuda önemli bir aşama kaydettiklerini dile getirdi.

2016 yılında 100’den fazla muvazaalı eczane hakkında işlem yaptıklarını açıklayan Gürsöz, "İstanbul’da 27 eczanenin faaliyetine son verildiğini, Türkiye genelinde bulunan 25 bin eczanenin belki bir kaç yüzünde yaşanan bu sorun nedeni ile tüm sektörün zan altında kaldığını, bu mücadelede en başta görevin kendilerine ve Türk Eczacıları Birliği’ne düştüğünü belirtti.

İki gün süren çalıştayda TİTCK ve Türk Eczacıları Birliği yetkilileri ile, İstanbul, Adana ve Diyarbakır Eczacı Odalarının temsilcileri, katılımcılara muvazaa ve bölgelerindeki uygulamalar ile ilgili bilgi ve deneyimlerini aktardılar. Çalıştay’da muvazaa ile mücadele için yürütülen kapsamlı çalışmalar hakkında sunumlar gerçekleştirildi ve soru-cevap kısmı yapıldı.

Kayıt tarihi : 13.02.2017
Haber okuma sayısı : 205


4.Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi