25.11.2019 Şiddete dur de!Yalnız değilsin,yardım iste !

Şiddete dur de!Yalnız değilsin,yardım iste !

Türk  Kadınlar Konseyi Derneği Trabzon Şubesi olarak 18. Bölge Trabzon Eczacı odası ile birlikte Şiddete dur de!Yalnız değilsin,yardım iste ! projesini hayata geçirdi.

Türk  Kadınlar Konseyi Derneği Trabzon Şubesi kurucu ve yönetim kurulu başkanı Çağla Sonat ve beraberindekiler 25 Kasım kadına yönelik şiddeti önleme günü dolayısıyla Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın açıklaması yaparak kadına yönelik şiddeti kınadılar.

Sonat, Türk Kadınlar Konseyi Derneği 1959 yılında Ankara'da kurulmuş, kuruluşundan bir süre sonra kamu yararına çalışan dernek statüsü kazanmıştır.Derneğimizin amacı Türk kadınlarının maddi ve manevi kalkınmasında dayanışmayı sağlamak, kadında anne, eş ve kişi olmak bakımından bilinç ve sorumluluk duygularını uyandırıp geliştirmektir. İnsan hakları ve kadın erkek eşitliği ile kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi konularında ülke genelinde yürütülen çalışmalara katılıp bu çalışmaları desteklemiştir. Uluslararası Dünya Kadın Konseyinin (ICW) ve Avrupa Kadın Konseyinin (ECICW) asil üyesidir. UNESCO Milli Komisyonunun tek kadın derneği üyesidir. Trabzon Şubemiz 26 Eylül 2018 tarihinde kurulmuş, kurulduğu tarihten itibaren de amaca yönelik pek çok etkinlik gerçekleştirmiştir. Kadına, çocuğa yönelik taciz, şiddet ve kadın cinayetleri sayısının giderek arttığı,  her 10 kadından 4’ünün şiddet gördüğü,  2019 yılı başından bugüne kadar 375 kadının cinayete kurban gittiği ülkemizde toplumsal ciddi bir sorun haline gelen şiddet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Türk  Kadınlar Konseyi Derneği Trabzon Şubesi olarak 18. Bölge Trabzon Eczacı odası ile  bu projeyi başlattık.
 “ŞİDDETE DUR DE !  YALNIZ DEĞİLSİN, YARDIM İSTE!” temalı projemize son derece duyarlı bir yaklaşım göstererek destek veren 18. Bölge Trabzon Eczacı Odası yönetimindeki arkadaşlarıma ve tüm eczacı meslektaşlarıma teşekkür ediyoruz.
ŞİDDET NEDİR?
Eşe, çocuklara, anne-babaya kardeşlere yakın akrabalara eski eşe nişanlıya  sevgiliye … kısaca herhangi bir bireye yönelik uygulanan, cinsel, psikolojik sosyal veya ekonomik yönden zarar görmesiyle ya da acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren her türlü tutum ve davranıştır. Şiddet, özel veya kamusal alanda (evde, aile bireyleri arasında, sokakta, iş yerinde) meydana gelebilir.
Şiddetin birçok şekli vardır:
Fiziksel şiddet- Vurmak, tekmelemek, yakmak, kesici alet ya da silahla yaralamak ve öldürmek.. gibi
Psikolojik şiddet- Aşağılamak, küfür, tehdit, alay etmek, uzun süreli küsmek... gibi
Sosyal şiddet- Yakınları ile görüşmeyi yasaklamak, evden çıkarmamak, zorla evlendirmek, ne giyeceğine karışmak… gibi
Cinsel şiddet- Tecavüz etmek, istemediği cinsel ilişkiye zorlamak, kadınlığı veya erkekliği ile alay etmek… gibi
Ekonomik şiddet- Zorla parasını almak, para vermemek, zorla çalıştırmak ya da çalıştırmamak… gibi bunların hepsi şiddettir. 
HAKLI ŞİDDET YOKTUR!
•    Kadına ve çocuğa yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve suçtur.
•    Nesi olursa olsun kimsenin bir başka kimseye baskı ve şiddet uygulama hakkı yoktur.
•    Şiddetin bahanesi gerekçesi nedeni olamaz güç ve saygı şiddetle sağlanamaz
•    Aile içi şiddet yaygın kanının aksine bir aile içi mesele değil yasalarda yeri ve cezası olan toplumsal bir suçtur Üstelik artık şikayete de bağlı değildir üçüncü bir kişinin ihbarı ile bile olsa yasal işlem yapılmak zorundadır.

ŞİDDET ORTAMINDA BÜYÜYEN ÇOCUKLAR 
•    Güçlü olanın güçsüz olana vurma hakkı olduğunu,
•    Şiddet yoluyla istediklerini elde edebileceklerini, 
•    Büyüdüklerinde kendilerinin de şiddet uygulayabileceğini,
•    Şiddet hakkında konuşmamak gerektiğini,
•    Duyguları belli etmenin zayıflık sayıldığını, 
•    Kimseye güvenmemeyi, öğrenerek büyürler.
BU DA ŞİDDETİN SÜREKLİLİĞİNİ SAĞLAR
Kadına, çocuğa şiddet ve tacizin olmadığı, kadın cinayetlerinin yaşanmadığı, barış ve huzur dolu bir gelecek olması dileği ile hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyoruz.

Basın açıklamasının ardından Şiddete dur de!Yalnız değilsin,yardım iste ! projesinin afişleri tüm eczanelere asıldı.

https://www.manset61.com/gundem/eczacilar-odasi-basin-aciklamasi-h19486.html