SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM

             Sevgili Meslektaşlarım,

           Sözlerime, halkımıza sağlık hizmetini sunarken vefat eden görev şehidi eczacı meslektaşlarımızı ve bir yarımız olan eczacı teknisyeni çalışma arkadaşlarımızı rahmet ve minnetle anarak başlamak istiyorum.

            2020 yılının, 2019 yılından daha güzel geçeceği umuduyla yeni yıla girdik. Gelen gideni arattı. Elazığ ve Malatya depremi, Van’daki çığ felaketi, geçtiğimiz günlerde Giresun’un Dereli İlçesi’nin selde harap olması ve onlarca can kaybımız bizleri derinden yaraladı. Bu felaketler “Coğrafya Kaderinizdir” sözünü maalesef bizlere tekrar hatırlattı. Coğrafyanın dışında, dünyanın kaderinde de salgın hastalıklar her zaman insanlığın başına bela olmuştur. Bu yüzyılda da, Çin’de başlayıp dünyanın dört bir yanını saran Covid-19 belası, sağlık çalışanlarının ne kadar kutsal bir görev yaptığını insanlığa hatırlatmış oldu. Eczacı meslektaşlarımız ve teknisyenlerimizin dışında bu süreçte canlarını hiçe sayarak doktorundan, hemşiresine, hasta bakıcısından, diyetisyenine kadar tüm sağlık çalışanları görevleri başında maalesef şehit oldular. Her sabah bir meslek şehidi haberiyle uyanmanın korkusunu yaşıyoruz. Sağlıkta şiddet yasası çıkmasına rağmen, fedakârca çalışan sağlık çalışanlarını kötü kişiliklerin şiddetinden koruyamadık. Bu konuda tüm yetkililerin daha hassas olmasını talep ediyorum.

            Trabzon-Rize-Artvin ve Gümüşhane İllerimizdeki Odamızın Üyesi Çok Değerli Meslektaşlarım,

Pandemi süresince hepimiz çok yorulduk, bunun farkındayız. Ufak tefek aksaklıklarla beraber bölgemizdeki meslektaşlarımız olarak görevinizi layıkıyla yerine getirdiğiniz için sizlere teker teker şükranlarımı sunuyorum. Adına maske kaosu mu desek, maske savaşları mı desek, bizim dışımızda gelişen fahiş fiyat olayında kabak her zamanki gibi bizim başımıza patladı. Hâlbuki bir kısım üretici ve aracı tabiri caizse voleyi vurdu. Yöneten erkte maske satışının yasaklanması ile kaosu istemeden körüklemiş oldu. Ücretsiz maske dağıtımının nasıl yapılacağı konusunda gündemi bayağı meşgul etti. Ücretsiz maske dağıtımı eczaneler üzerinden yapılacağı duyuruldu. Bu seferde maskeler gelmeden her gün eczanelerimize gelen 100’lerce kişinin “Maskemi alabilir miyim” sorusuna muhatap olmak zorunda bırakıldık. Nihayet bizlerinde talebi olan ve ilk gün yapılması gereken maskenin tavan fiyat uygulanarak, vatandaşa ulaştırılmasının Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanması sorunu ortadan kaldırmış oldu. Eylül ayı yaklaştıkça maske kaosundan, aşı kaosuna doğru yol aldık. Hâlâ belirsizliğini koruyan grip aşısının ne zaman, ne sayıda geleceği bizleri hastalarımıza karşı zor durumda bırakıyor. İyi niyetle liste yapıp, aşı gelince hastalara bilgi verecek meslektaşlarımız yetersiz gelecek aşılardan dolayı yine günah keçisi olacak. Grip aşısı ve zatürre aşısı ile ilgili oluşacak sorunlarda eczacıların bir vebali olmadığını milletimize söylemek istiyorum. 

Mesleki ve ekonomik sorunlarımızı yaza yaza bitiremeyiz. Burada, eczacılık fakülteleri ile ilgili bir kaç şey ifade etmek istiyorum. Sayısına bile yetişemediğimiz kadar eczacılık fakültesi açıldı. Bunların çoğunda akademik olarak eczacı yetiştirecek sayıda ve yetkinlikte öğretim görevlisi olmaması, mesleğimize ve topluma büyük zarar vermektedir. Eczacı görmeden eczacılık fakültesi bitiren meslektaşlarımız var. Ayrıca, eczacı enflasyonuyla ilgili devletimizin de suya sabuna dokunur bir çalışmasının olmaması; karşımıza umudunu yitirmiş, eczacı olduğuna pişman olan genç meslektaş profili çıkarıyor. Hem ailelerinin hem de kendilerinin emeklerine yazık oluyor. Mutsuz, umutsuz bir gençlik oluşması her yönüyle ele alınması gereken toplumsal bir sorundur. Eğitim konusunda diğer meslek dallarının da ele alınıp ihtiyaca göre planlama yapılması olmazsa olmazımız olmalıdır. Mesleğini yapamayan üniversite mezunu milyonlarca gence yazıktır. 2020 yılı son çeyreğinin yüzümüzü güldürecek gelişmelerle kendini affettirmesini, 2021 yılının devletimize, milletimize ve tüm insanlığa yaşadığı kötü günleri unutturacak güzellikler getirmesini diliyorum.

“Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe, yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez” sözünün gereğini yapacak şekilde yaşayacağımıza ve birbirine sımsıkı sarılarak bu kötü günleri geride bırakacağımıza inancım sonsuzdur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu vatan uğruna hiç bir fedakârlıktan kaçmayan tüm değerlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

 

                                                                                              Ecz. Çetin KANSIZ

                                                                            18. Bölge Trabzon Eczacı Odası Başkanı